Prírodné podmienky

Saudská Arábia sa rozprestiera na 2 218 000 km² arabského poloostrova, čo je územie 45krát väčšie ako Slovensko. Susedné krajiny sú Jemen a Omán na juhu, Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn a Kuvajt na východe pri Perzskom zálive,  Irakom a Jordánskom na severe a na západe ho obmýva Akabský záliv a Červené more. Pobrežie je dlhé 2640 km.

Púšte predstavujú 59% územia Saudskej Arábie, celých 40% plochy je poľnohospodársky využívanej a menej ako 1% zaberajú lesy. Poľnohospodárstvo zamestnáva menej ako 13% obyvateľstva, veľkým problémom je voda a jej distribúcia. Saudskoarabské kráľovstvo nemá žiadne stále vodné toky. Hlavným prírodným bohatstvom krajiny je ropa. Saudská Arábia má najväčšie zásoby čierneho zlata, celkovo sa podiela 13% na svetovej ťažbe. Ropný priemysel sa podiela 35% na HDP krajiny.

V Saudskej Arábii nenájdete žiadne rieky.

Priemerné teploty sa pohybujú od 10-15 °C v zime po 30-35 °C v lete. Počas horúcich letných môže teplota vo vnútrozemí vystúpiť až na 50 °C. Domáci i turisti sa radi schladia pri bazéne, či na pobreží Perzského záliv a Červeného mora. Vodné športy, windsurfing, plachtenie, potápanie, šnorchlovanie, plávanie patria k obľúbenej letnej zábave domácich i turistov. V zime nie je žiadnou raritou na horách sneh.


View Larger Map