Rijád

Rijád (Riyadh) je hlavné mesto Saudskej Arábie, ležiace v srdci Arabského polostrova. Moderné mesto, v ktorom vedľa seba nájdeme mrakodrapy, luxusné záhrady a nádherné záhrady a parky, s bujnou vegetáciou.
Čierne zlato urobilo z bývalého táboriska metropolu, ktorá sa rýchlo rozvíja po hospodárskej i demografickej stránke. V roku 1932 bolo založené Saudskoarabské kráľovstvo a Rijád sa stal jeho hlavným mestom. Kým v roku 1935 žilo v meste iba 30 000 ľudí, dnes ich je takmer 6 miliónov. Hlavné mesto Saudskoarabského kráľovstva rieši čoraz naliehavejšie problém pitnej vody. Rijád ak chce vyhovieť potrebám obyvateľov a množstva luxusných komplexov, musí so svojimi neveľkými zásobami vody dobre hospodáriť.

Rijád je hospodárskym, politickým a kultúrnym centrom Saudskej Arábie. Navzdory modernému vzhľadu mesta a značnému bohatstvu obyvatelia Rijádu doposiaľ veľmi lipnú na tradíciách a náboženských hodnotách.

Rijád sa rozkladá v nadmorskej výške 600 m.n.m, v regióne Nadžd, v samom srdci Saudskej Arábie, kde sa stretávajú viaceré údolia. Priemerné teploty v meste dosahujú až 42°C v lete, a 11°C v zime. V okolí prší len zriedka, avšak občas ho postihnú mohutné lejaky. Vzhľadom na polohu v púšti, je nutné región zásobovať vodou z Perzského zálivu, ktorá je zbavená soli.

Rijád hlavné mesto Saudskej Arábie

Pamiatky a zaujímavosti v Rijáde

Ad-Diríja – rozvaliny starého hlavné mesta prvého saudského štátu severozápadne od Rijádu

al-Masmar – kráľovský palác z roku 1865, pevnosť

Kingdom Center – najvyššia budova v Saudskoarabskom kráľovstve 302m, ktorá je majetkom princa al-Walída z kráľovskej rodiny

Faisaliyah Center – mrakodrap vysoký 267m, s hotelom, nákupným centrom, reštauráciami a konferenčnou sálou.

Národná knižnica princa Faisala
Národné múzeum Rijád,
Múzeum starožitností na Univerzite kráľa Sauda
Piatková mešita
Mešita al-Džohara
Mešita al-Hadžíri
Mešita Abdula Azíza

Kultúrne a športové podujatia konané v Rijáde:

Al-Janadriyah – kultúrny festival
Kings Cup Camel Race – každoročné dostihy tiav, s vyše 2000 účastníkmi
Saudi Food – gastronomická akcia konaná raz za 2 roky